Aktywizacja zawodowa uchodźców z Ukrainy przebywających w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Pilotaż dla UNHCR
UNHCR, agencja ONZ zajmująca się rozwiązywaniem problemów uchodźców na świecie, opublikowała właśnie (maj 2025) raport z pilotażu dotyczącego aktywizacji zawodowej uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania w Polsce. Pilotaż na zlecenie UNHCR zrealizowała Jobs First sp. z o.o.
✔️ Celem programu było przetestowanie modelu usługi, która miała zwiększyć samodzielność i niezależność ekonomiczną tej grupy poprzez realną zmianę ich sytuacji na rynku pracy, to jest doprowadzenie jak największej liczby osób do trwałego, a więc też jakościowego zatrudnienia.
✔️ Program objął grupę 70 uchodźców z trzech województw w Polsce, którzy przebywali w ośrodkach średnio 12 miesięcy.
✔️ Uchodzcy wojenni z Ukrainy to grupa najbardziej oddalona od rynku pracy, tzw. hardest to help. Ponad 90% uczestników objętych wsparciem nie mówiła po polsku, w większości były to kobiety mające pod opieką średnio 2 dzieci. Przyjechały do Polski głównie ze wschodniej i południowej Ukrainy, regionów, gdzie toczyła się wojna. Mimo, że w momencie przystąpienia do programu przebywaly w Polsce około 18 miesięcy, nadal miały poczucie tymczasowości.
✔️ Program trwał jedynie 6 miesięcy, z powodu ograniczeń czasowych po stronie zamawiającego. Był to znacznie krótszy czas na doprowadzenie uczestników do zatrudnienia niż ten przeznaczony na analogicznie działania wobec np. osób długotrwałe bezrobotnych w Polsce (12 miesięcy).
✔️ W rezultacie naszych działań prawie 30% osób podjęło zatrudnienie w trakcie trwania programu i utrzymało je przez co najmniej 6 miesięcy i dłużej. Po tym czasie kończyliśmy wobec nich działania. Warto zaznaczyć, że skuteczność w doprowadzeniu do zatrudnienia osób najbardziej oddalonych od rynku pracy (hardest to help), w programach trwających minimum 12 miesięcy, wynosi w różnych krajach 20-25%.
✔️ Średni czas doprowadzenia do zatrudnienia wyniósł 3,9 miesiąca.
✔️ Mimo, że z powodu słabej znajomosci języka polskiego osoby te podjęły pracę w prostych zawodach, nie wymagających kwalifikacji, zatrudnienie było stabilne, a średnie wynagrodzenie było wyższe od płacy minimalnej o 19%.
Podsumowując, przetestowana forma wsparcia mająca na celu zwiększenie samodzielności osób uchodźczych poprzez pomoc w podjęciu stabilnej, godnej pracy, zabezpieczającej ich potrzeby życiowe jest najefektywniejszą i najskuteczniejszą formą pomocy. Nie tylko daje tym osobom wizję przyszłości w nowym kraju, integruje ich z lokalną społecznością, ale przede wszystkim stwarza realną szansę na samodzielne życie w Polsce.
Pobierz raport "Aktywizacja zawodowa uchodźców z Ukrainy przebywajacych w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania"